opona zwijana szosa duro

Motocykliści lub kierowcy różnego rodzaju samochodów bezbłędnie zdają sobie sprawę z tego, że żeby zdołać nasycać się swoim pojazdem w czasie sezonu (czy to letniego, czy również zimowego), należy go poprawnie przygotować. Sporo osób niemniej jednak nie wykorzystuje bliźniaczej zasady względem rowerów, a to poważny błąd. Rower, jednakowo jak inne środki lokomocji, potrzebuje uwagi własnego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w trakcie przeróżnych przejażdżek i rowerowych wypraw.

opony rowerowe duro

Chociaż rower to nie samochód ani motor, w związku z tym lista prac, jakie musimy wykonać podczas przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co musimy zatroszczyć się przed nawiązaniem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby spowodować stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest popsuty, nadmiernie luźny bądź nadmiernie naciągnięty – należy go adekwatnie naciągnąć. Poza tym należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – oprócz schematycznego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów odnajdziemy na oponie), należy uczynić, czy opony w rowerze nie żądają wymiany. W przypadku pęknięć czy też nadmiernego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie chcemy jakkolwiek, by podczas dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posługi.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma kolosalny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, właśnie dlatego należy sprawić poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed główną przejażdżką należałoby uczynić luz nadrzędnych śrub konstrukcji roweru, a gdy wynajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Oprócz tego warto uczynić szczegóły oświetlenia – pragniemy jakkolwiek być dostrzegalni na drodze.

To fundamentalna lista czynności, które wypada wykonać przed główną przejażdżką. Po zimie należałoby także rower szczegółowo umyć i pokryć ochronnymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie poprawniej chroniony podczas całego sezonu.